Körkérdést indítunk útnak a magyar költészet állapotáról: szeretnénk az Költészet és az Olvasó közötti párbeszédnek újabb átjárót nyitni, segítve az árnyalatok megfogalmazását, ösztökélve a megértés és elfogadás, a közeledés gesztusait. A válaszadásra felkért költőktől az alábbi három kérdésre (vagy csak valamelyikére) kértünk választ:

    1. Hogyan látom a mai költészet olvashatóságának határait „Én, a Költő”?
    2. Vajon milyen befogadói tapasztalatra épülhet-építhet a mai költészet?
    3. Kit és miért olvas, ajánl olvasásra?



Lackfi János


A polifónia teljesebb ma



    1. A mai költészet talán nem könnyebben, de nem is nehezebben olvasható, mint bármely kor költészete a kortársak számára. Csak éppen kulcsot nem kap hozzá az olvasó. Lehet, hogy régebben sem kapott, csak utólag szeretjük úgy képzelni, kapott. Berzsenyit dagályosnak és érthetetlennek állította be Kölcsey, Ady érthetetlensége evidencia volt, míg élt. Az a gyanúm, mindig is kevesebben értették a költészetet, mint ahányan ezt állították magukról. Kérdés persze az is, hogyan értünk valamit, mit értünk alatta. Nem különösebben kedvelem azokat a maszatoló teóriákat, melyek az értelmezések végtelen pluralitását hirdetik (de csak azért, hogy a sajátjukat kényszerítsék rá mindenkire). Nem minden megközelítés valós, de minél többfelől közelítünk valamihez, annál valószínűbb, hogy helyes értelmezések is vannak útjaink között.
    És nagy szükség volna (akár az oktatásban is) az asszociatív olvasási mód gyakorlására. Azon túl ugyanis, hogy a gyermek eleve ezt a nyelvet érti a legjobban, kortárs művészetünk is legtöbbnyire ezen szólal meg. Számos „rendhagyó irodalomórát” tartottam fővárosi-vidéki iskolákban-gimnáziumokban, s az a tapasztalatom, hogy ha nem csupán a gondolati sémákból („azt mondja a költő”) vagy a történeti-irodalomtörténeti kontextusból indulunk ki, hanem a szövegből magából, annak motívumaiból, úgy bonyolultnak vélt megoldások is igen könnyen befogadhatóvá válnak. A kassáki „nikkel szamovár”-kép legtöbb (és legmélyebb) megfejtését egy szentendrei negyedik általános iskolás osztály diákjától hallottam eleddig. (Máig emlékszem a zavarba ejtő, ágas-bogas kéz-erdőkre.)
    Olvasható tehát a mai vers (már amelyik, persze) – nem mintha mi, írástudók, mindent elkövetnénk, hogy olvassák is. És, bármily botrányos eretnekségnek hangzik is, nagyon fontosnak érzem, hogy verseimet ne csak a vájt fülűek olvassák. Amikor egy fiatal kertész (aki utoljára Petőfit olvasott az elemiben) vagy egy bolti eladó (aki első kötetemet tényleg az utcáról bemenet, találomra vette meg) biztosít olvasói rokonszenvéről, többet ér, mint egy vastagbőrű irodalmi guru nagylelkű hümmentése. Bár hál istennek van jó néhány olyan kitűnő ítészünk-írónk, aki képes volt megmaradni „alanyi” olvasónak.
    Abban sem vagyok biztos, hogy ma tényleg annyival kevesebbet (és sokkal kevesebben) olvasnának verseket, mint azt hangoztatni szeretjük. Az erről szóló statisztikai adatok gondosan csak a feltüntetett, virtuális példányszámokat veszik figyelembe. Ha egy, az ántivilágban 5000 példányban kinyomott kötet felét bezúzták, egyharmadát vidéki raktárakban altatták vagy szétküldték az üzemi könyvtáraknak (amelyek anyagának kiárusításakor, a rendszerváltás idején potom pénzért szerezhettünk be úgymond ritkaságokat), mindebből ma csak annyit hirdetünk hadonászva, hogy lám-lám, tízszer annyit olvastak az emberek. Kálnoky például egyik versében beszámol gyerekes büszkeségéről, amikor összegyűjtött művei a fenti példányszámban hivatalosan elfogytak, s csalódásáról, amikor egy év múlva megjelent a könyvesboltokban az elfogyott kötet – leszállított áron. Ezt hívták, teszi hozzá, valamikor hitelrontásnak. Ráadásul az akkor publikáló szerzők többszöröse van ma jelen „a placcon”. És most nehogy a régi jó minőség dicséretével jöjjön valaki! Vessük össze inkább az akkori és a mostani névsorokat. Dilettánsok voltak és lesznek mindig is. A polifónia (aki akarja, tekintse kakofóniának akár) viszont füllel hallhatóan teljesebb ma. Nem akarok ugyanakkor idealizálni: hallottam én is kétségbeejtő könyvtári olvasási statisztikákat.
    Nem a fogatlan oroszlánt akarom tehát nyüstölni megint, csak annyit jegyeznék meg halkan: nem biztos, hogy elszámoltunk múltunkkal-jelenünkkel. Ha pedig mindegyre a költészet halálán búsongunk, ne csodálkozzunk rajta, ha a reménybeli olvasó kikapcsolja a műsort, félredobja a folyóiratot…
    2. A befogadói tapasztalat ugyanaz ma, tegnap, mindörökké, legfeljebb a közönség nem tudta követni a századunkbeli költészet néhány újabb (egyébként végtelenül egyszerű) alkotási metódusát. Arany „a világ egy rozzant szekér” sorából ma legfeljebb ha egy összetett szó maradna, mondjuk ennyi: „világszekér”. Történt valami, változott valami? Igen is, meg nem is. Az a narrátori kényelmesség, ami egy-másfél százada még egészen természetes volt, ma már nemigen tartható. Bár a költészetben semmi sem törvényszerű. A témakibontás, képalkotás legkülönbözőbb metódusai fellelhetők mai szerzőink műveiben. Egészen „klasszikus” eljárások is diadalra vihetők olykor, máskor az ultramodernség sem működik. A minőség, úgy tűnik, nem ettől függ. Ha rohanunk is, valószínűleg nem a forradalomba.
    Magam éppen ezért (már amennyiben sikerül elképzeléseimet megvalósítani) igyekszem „többlépcsős” köteteket szerkeszteni verseimből, együvé foglalva úgymond „közérthető”, illetve az átlagos versbeszédnél tömörebb, kihagyásosabb fogalmazású darabokat. Hogy ezeken a fokokon az olvasó (ha akar) fellépdelhessen valahová. Félreértés ne essék, írás közben éppúgy nem képzelek magam elé virtuális olvasót, mint ahogy – gondolom – más sem teszi ezt, ugyanakkor utólag nagyon is jól el tudom képzelni, milyen típusú emberhez mi áll majd közelebb. De más dolog valamit megírni, s megint más – úgymond – eladni. Mert akárhogy szemérmeskedünk is, valamilyen szinten mégiscsak prostitúció az irodalom (s csak hihetjük, hogy afféle szent prostitúció, mint amiről Ozeás könyvében olvashatunk). Rég rossz, ha nem a (remélhetőleg jó) bőrünket visszük a vásárra.
    3. Olvasni? Minél többet, minél sokfélébbet. Sokat olvasok franciául, ami nálam afféle szakmai ártalom (a szerzőlista itt nem sokat mondana, lévén hogy kedvelem a homályban lévő vagy még nem ismert kitűnőségeket, a járatlan utakat). Ha könyvtárba megyek, szeretem végigböngészni a hazai folyóirat-palettát, mégpedig pártállásra és klikkérdekre való figyelem nélkül. Nem igazán érdekel, ki tartja „mértékadónak” (egyébként mindenki annak tartja) magát. A Somogytól a Mozgóig, a Ligettől a Hitelig, a Kortárstól az ÉS-ig oda és vissza egyszerűen jó verseket-prózát keresek. És találok. Hogy kinek a tollából? Megkockáztatva, hogy mások megsértődnek, említek egyeseket. Másoktól meg elnézést kérek. És most csak ifjú neveket említenék, a generációmból, vagy a magzatléthez még közelebbről. Figyelek Szabó T. Anna, Szakács Eszter, Jónás Tamás, Zsille Gábor, Podmaniczki Szilárd, Szénási Miklós, Ács József, Nagy Gábor, Oravecz Péter, Szentmártoni János, Vass Tibor verseire mindenképp és mindig. És aki nem ismer e névsorból egyeseket, szájbiggyesztés előtt olvasgasson valamit tőlük. Azt hiszem, nem bánja meg. (Követem persze a szintén kitűnő szerzőkből álló protokollt is, de nem tudom, szükséges-e megemlítenem, kedvelem Téreyt vagy Varró Danit.) És vadászom az erdélyiekre is, akiket csak azért említek emígy külön, mert tényleg becserkészhetetlenek. László Noémi, Orbán János Dénes vagy Lövétei Lázár László, sőt (egy közelmúltban kijött antológiából szemezgettem őket) Kudelász Nóbel vagy Karácsonyi Zsolt versei éppoly kedves olvasmányaim, mint az itthoni fiatalabbak közül Szlukovényi Katalin, Mile Zsigmond Zsolt vagy Győry Ákos munkái.
    Most, miután (nyilván) elég mindenkit kihagytam és vérig sebeztem, arra buzdítanám az olvasókat, rójanak meg, miért nem nevezem néven X.-et vagy Y.-t, s böngésszék minél többet az itt meg nem és az itt megemlített szerzőket egyaránt.