Kisszebeni Marcell

belsőépítész (Sátoraljaújhely, 1932. július 7.)

    Értelmiségi családból származom. Ez nem mindenben jelentett előnyt számomra. A második világháború elszakított hazámtól. Életcélom a család és a hivatás volt, sőt a hivatást mai napig gyakorlom – a kiegyensúlyozott családi élet mellett.
    Mint kezdő szakember, 1956-ban a pusztulást követő helyreállításokban hamar önálló munkákhoz jutottam. A zene, az irodalom, a képző- és iparművészet, sőt a szakterületet érintő jog egyaránt érdekelt.
    Azt hiszem, a mi generációnk igen változó életkörülményeket hagy maga mögött.
    Kiváló tanítómestereimnek köszönhetem, hogy sikerült a szakmai követelményeknek megfelelni. Számos cél áll előttem, kérdés, a hátralévő időmből mire telik.
    Nős vagyok, két gyermekem van. 1951-ben érettségiztem a Kecskeméti Katona József Gimnáziumban, majd 1956-ban a Magyar Iparművészeti Főiskolán szereztem diplomát. 1956– 1975-ig tervező, osztályvezető, majd műteremvezető voltam a Kereskedelmi Tervező Vállalatnál. 1975–1980-ig belsőépítész csoportvezető a Pannónia Szálloda és Vendéglátóipari Vállalatnál, párhuzamosan a Bútoripari Fejlesztési Intézet tervezési csoportjának vezetője voltam. 1980– 87-ig tervezési csoportvezető, főépítész a Dél-Budai Vendéglátó Vállalatnál, majd 1987– 1990-ig tervező a Kereskedelmi építő és Szolgáltató Vállalatnál. 1990–1992-ig vezető manager a Praxis Kft.-nél, 1992-től szabadalkotó művész, művészeti fővállalkozó, tervező, szervező, kivitelező művész, kiállító művész.

Campona design

    1956-tól napjainkig a Művészeti Alap, majd a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagjaként szerzői jogi szakértő, az első kuratórium tagja. Átmenetileg a Vigadó Galéria vezetője voltam mint kuratóriumi biztos. Számos művészpolitikai beadványt készítettem.
    A Szerzői Jogvédő Hivatal megalakulása óta szerzői jogi szakértő vagyok, a 69213. sz. szabadalom tulajdonosa. A osztályú belsőépítészeti szakági és komplex épülettervező vagyok 1973-tól, 1975-től kereskedelemfejlesztési és szervezési szakértő.
    1959-től napjainkig a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének vagyok a tagja (a hetvenes években szakosztálytitkár); 1956-tól a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának tagja, 1992-től a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagja (1992–1995 között kurátor). 1956-tól jelenleg is a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezetének tagja, a MAG tagja vagyok.
    Jelentősebb munkáim: a kereskedelemfejlesztés és -tervezés terén: új kereskedelmi formák elterjesztése (az önkiszolgáló kereskedelem hazai elterjesztése); kereskedelmi épülettervezés terén: üzletházak, áruházak, számos üzlethelyiség felújítási és átalakítási munkái; középületek tervezése terén: Szófiai Magyar Intézet, Bolgár Kulturális Intézet, Budapest Postabank fiókintézete, AIR India Légitársaság irodái, LOT, Lufthansa, Alitalia, SAS légitársaságok irodái, a Közterületfenntartó Vállalat székházának felújítása, Erzsébet irodaház, ügyfélforgalmi irodák; kiállítás terén: hazai szakkiállítások 1958-tól folyamatosan, számtalan hazai cég bemutatója tavaszi, őszi BNV-ken, hazai, nemzetközi és külföldi szakkiállítások (NDK, Szovjetunió, Jugoszlávia, Kuba stb.). Fentiekhez kapcsolódóan kiállítási típusinstallációk kifejlesztése folyamatosan a mai napig. A Vadászati Világkiállítás indiai és természetvédelmi pavilonjai, díszítések és térdíszítések. Egyéni kiállítás: a legutolsó 1998 szeptemberében a Budatétényi Galériában volt, majd 2001-ben Budafokon és Kiskunlacházán.
    Művészeti fővállalkozó vagyok, melynek keretében egy évtizede saját tervezéseimnek művészeti kivitelezését is ellátom.
    Közszerepléseim: Szakmai kiállítási rendezvények Budapesten, Varsóban, Berlinben; FATE rendezvények, szakelőadások, kiállítási megnyitók, a Vigadó Galéria vezetése. Bérbeadási és értékesítési programokban vettem részt: Bp. V. Szép u. 5. és Bp. Dohány u. 5., Hédervári-kastély bérbeadása.