Zsigmond Győző


Taplógombából készült játékszerek



    1994-ben jelent meg István Lajos érdekes kis könyve, a Korondi gyermekhangszerek című. Ez az adatgazdag kiadvány különféle anyagokból készült hangszereket mutat be, kiemelten tárgyalva a cseréphangszereket, lévén, hogy Korond mindenekelőtt a híres fazekasok faluja.
    Sóvidéknek ebben a helységében honos egy másik – világviszonylatban egyedülálló – népi mesterség is, a toplászás. A taplógomba-feldolgozás mesterei ugyancsak készítenek játékszert a maguk sajátos nyersanyagából. Egér (féreg) és labda is készül Fomes fomentariusból, azaz bükkfataplóból (toplóból).
    Nagyobb gyermekek, a nagyleányok és nagylegények játékának kelléke az egér. Régen főként a mára divatjamúlt fonóban használták elég gyakran. Jelenleg bálban, táncos mulatságokon veszik igénybe olykor a legények. Ijesztgetik vele a lányokat. Megpróbálják az egeret a lány kebelébe ejteni, dobni. A játékos ijesztgetések e válfaja mást is céloz. Segíthet közelebb férkőzni a kiszemelt leányhoz. Ugyanis a tűvel ellátott egeret a legény igyekszik kiemelni, kisegíteni onnan, ahova juttatta, a kebel, a szív közeléből. Lassan, tapintatosan, hogy meg ne sértse a lányt, de azért foglalkozhasson vele minél tovább. Ha a leány az egeret a színlelt vagy valódi ijedtséget meg a derülést követően mellére tűzi, az már egyféle sikernek számít, jele annak, hogy nem zárkózik el a játékból ijesztgető legény közeledésétől, folytatódhat az ismerkedés.
    Nem csupán háziipari eszközös ügyességi játék, kézműves játék a toplóegérrel való ördöngölés – ahogy Korondon mondják, így hallottam például a jelenleg 90 éves Máthé Vince toplászmestertől –, hanem egyféle párválasztó társasjáték, tréfás játszadozás is egyben (Lásd még: Dankó 1990:51, Gazda 1980:465 stb.). Érdekes lenne megtudni, hogy a szolnoki múzeumba került tobozegeret használták-e a taplóegér-készítéshez hasonlóan (Gulyás 1990:103).
    Az egérkészítés a toplász számára többnyire játszi munkát jelent. Áruként nem sokat adnak érte, de azért elég sok egeret szoktak készíteni. Lehetőség nyílik így a taplóhulladék hasznos felhasználására, érvényesülhet a törekvés, hogy semmi ne menjen kárba.
    Máthé Vince (Korond rangidős toplásza) és leánya, Julianna magyarázták el az egérkészítés több csínját-bínját. Az egér testének külső fele maradék kidolgozott taplóból készül, a belső fele pedig a patakmederből hozott agyagból, palából. Ez ki van égetve. Van forma, kinyomják az egeret palából, s toplót húznak reá. Kecskeszőrből vagy emberi hajból készítik a bajuszt. Enyvvel ragasztják rá. A megszárított palát a sütőben, a lerben égetik ki. Mintegy két-három napig tart a kiégetés. A forma gipszből készül, ugyancsak Korondon. Gumiból, autógumiból készül a farok. Megvasalt sárga rongyot vagy taplót tesznek, ragasztanak az egér alsó részére. Míg nyers a pala, beleszúrják a gombostűt. Mikor készen van teljesen az egér, akkor hajlítják meg a tőt. Vékony, hegyezett gyufaszálra kent dukó festékkel pontozzák a szemeket, így történik a leszemezés. Az enyvet házilag liszttel, vízzel szaporítják.
    Ugyancsak bükkfataplóból fabrikált játékszer a toplólabda. Ez az egértől eltérően csak gombából készül, illetve inkább készült. Jó ideje nem készít egyik toplász sem taplólabdát eladásra. Anyagpocsékolásnak tartják, nem kifizetődőnek.
    Egy zágoni asszony beszélt nekem arról 1992-ben, hogy nagyapja egyszer taplólabdát ajándékozott neki. Korondon több toplászt megkérdeztem, készítenek-e, készítettek-e ilyen labdát. A válasz általában nemleges volt. A legöregebb toplász, Máthé Vince bácsi viszont emlékezett még arra, hogy valamikor, még a rongylabda idején, igenis készült Korondon toplólabda, de azóta sem. Azaz kivételesen igen, számomra készített ugyanis néhányat Molnos András mester. Ki is próbáltattam unokáival. Jól el lehet játszadozni a rokonszenves gombalabdával, ugrik is, fogása pedig kimondottan kellemes. Ideje mégis lejárt, mert abból az anyagból, amelyből labda készülhetne, inkább mást faragnak, a gumilabdák, műanyag- s bőrlabdák kiszorították a jobb híján egykor még használt rongylabdához hasonlóan a taplólabdát is.
    Napjainkban érdekes ritkaság, múzeumi tárgy csupán e gombából készült, bársonyos tapintású játékszer (Zsigmond 1994:29).


Adatközlők:

Demeter Márta (1917)
István Lajos (1920)
Lőrincz Sándor (1955)
Máthé Árpád (1942)
Máthé Árpádné Veres Magdolna (1946)
Molnos Juliánna (1945)
Máthé Béla (1952)
Máthé Béláné
Máthé Vince (1910)
Molnos András (1933)
Tófalvi Ferenc (1927)