NAPÚT 2007/2., 92–93. oldal


Tartalom

Báthori Csaba
Bestiarium literaricum

Verrasztó Gábor
A padló • Vermes doktor felesége

Gyárfás Endre


Mobilos Odüsszeusz



    Szeretjük a jelent a múltba vetíteni, a múltat a jelenbe, hogy a jövőt már ne is említsem.
    Képzeljük el, hogy Odüsszeusz korában ismeretes a mobiltelefon! Trójából indulván a klasszikus hajós nem bolyong a világban – minek strapálná magát? –, hanem az úti és időjárási infókra figyelve egyenesen hazatalál.
    Igen ám, mondhatnánk, de akkor nem születik meg a nagy eposz, az Odüsszeia. Dehogynem! Csak a cselekmény kissé másképp alakul.
    Odahaza Ithakában, Pénelopéja bűvkörében a hős fáradhatatlanul mobilozik. Mialatt az asszony egy tucat orsót telefon s egy széket telesző, a férj – kezében telefon – virtuális viszonyt sző egy varázslónővel. Az eredeti műben Kirké sertéssé varázsolja a matrózokat. A mi változatunkból sem maradhat ki ez a részlet: a bűbájos hölgy beszámol kuncsaftjainak üzleti és politikai disznóságairól.
    A phaiákok nemes jelleméről Odüsszeuszt a kimerítő csetelések győzik meg. Szüntelen küldözgetik egymásnak az sms-eket és mms-eket. Egyetlen visszahívást sem mulasztanak el.
    Bonyolultabb a dolog Szkülla és Kharübdisz esetében. Itt valójában játékprogramról van szó: virtuális tengerszoroson kell áthaladni olymódon, hogy hősünk hajóját se a maffia ne nyelje el, se a bűnüldöző szervek ne zúzzák szét. Odüsszeusz a karosszékhez nyűgözve navigál, és megfontolja, mit mondjon a mobiljába. Legyen a szöveg egyértelmű, hiszen elképzelhető, hogy a két csábító monstrum között áthallás van.
    No, aztán a szirének!
    Tilinkózó, fuvolázó, csilingelő szignálokkal jelentkeznek, és nem adják fel, amíg Odüsszeusz nem megy rá a WAP-ra. Akkor aztán rákezdik: kössél biztosítást, nemes bajnok, vásárolj apartmant az Etna vulkánon, vedd igénybe bankunk, brókerházunk, kölcsönzőnk, irodánk, őrző-védő egyesületünk szolgáltatásait! Kirkét, Kalüpszót is feledtető forró kapcsolatokat teremthetsz leányvállalatainkkal, természetesen csak az éteren át.
    Világjáró hősünk, mivel e veszedelemben sem óhajtja szüneteltetni mobil-előfizetését, társainak fülét parányi hangszórókkal dugaszolja be: hallgassanak technót süketülésig, csak hogy megússzák a sok-sok süketelést. Ő maga árbochoz kötözve állja ki a kísértéseket.
    Hátravan még az eposz csúcsjelenete.
    Bizonyos vállalkozói körök, pontosabban a Pénelopé hitvesi hűségének próbatételére vállalkozó urak egybegyűlnek, és a „Hosszú az Ithaka, nem megyünk még haza” kezdetű slágert énekelve komoly kihívást jelentenek a férjnek.
    Hogyan lesz úrrá a mobilos Odüsszeusz a szorongató helyzeten? Egyszerűen. Konferenciabeszélgetést rendel, s így a vállalkozás esélyeit mindenki mindenkivel megtárgyalhatja.
    Miután a konfliktus elsimul, az eposzi bajnok leszámol azzal a pimasz dalnokkal is, aki hőstetteit, múltjának feddhetetlenségét vonja kétségbe egy internetes graffitón, mondván:
    „SOHASEM VETTED BE TRÓJÁT TE VALÓBAN:
    UNTAUGLICH HARCOSOK VOLTAK A FALÓBAN.”

A lap tetejére