NAPÚT 2007/2., B/3


Tartalom

Elek Szilvia
Humor a komoly zenében

Noszogatott kötvényjegyzés


Az OTP Bank Pénzügytörténeti Gyűjteményéből
(Budapest, V. kerület, Vigyázó Ferenc u. 6. Telefon: 473-5617)



    A pénzintézetek államosítását követően 1949. március 1-jével a Gazdasági Főtanács megalakította az Országos Takarékpénztár Nemzeti Vállalatot. Egyik elsődleges cél a lakossági betétgyűjtés, és az ezzel összefüggő propaganda volt. Az önkéntes megtakarításoknak ugyan a gazdaságpolitika sem tulajdonított különösebb jelentőséget, hiszen a betétek összege is csupán néhány százmillió forintot tett ki.
    Az életszínvonal lassú emelkedése mellett a takarékosság elsősorban államkölcsönjegyzésben nyilvánult meg. Az I. ötéves tervvel túlfeszített programot kívántak megvalósítani a népgazdaságban, előtérbe került a nehézipar fejlesztése. A nagyberuházások finanszírozására az állam 1949 és 1955 között minden év őszén hosszú lejáratú államkötvényt bocsátott ki esetenként 1-1,5 milliárd forint értékben Tervkölcsön (1949), majd Békekölcsön elnevezéssel.
    A kötvényjegyzésekkel kapcsolatos mozgósításokat csak a sorsolásokat megelőző hírverés múlta felül, a műsorokkal egybekötött húzásokat az egész ország feszült figyelemmel várta. A kötvényjegyzések időszaka – a népszerűsítés érdekében – természetesen nem nélkülözte a korra jellemző politikai humort sem, mely jelezte a munkásosztály és a parasztság elszántságát, elkötelezettségét a szocialista szellemű országépítésére.
    Már régen tudjuk, a jövedelem meghatározott százaléka alapján történt kötvényjegyzés inkább volt kényszerű lemondás, mint önkéntes hozzájárulás az állami beruházásokhoz.


Szlanka András
gyűjteményvezető

A lap tetejére