NAPÚT 2010/10., 150–152. oldal


Tartalom

Salamon Konrád
történész

Csikos Sándor
színész

Jankovics Marcell

filmrendező, művészettörténész, könyvillusztrátor (Budapest, 1941. október 21.)

    A nevemhez köthető munkák megtalálhatók a honlapomon. Itt jön a többi – amiből semmi sem lett… A jelentéktelenebbeket és azokat, amelyek kevés időmet rabolták el, mellőzöm. Továbbá azokat is, amelyeket nem akartam nyilvánosságra hozni, vagy amelyekből még lehet valami.

    ’64. Indul az első Gusztáv-sorozat. A 68 elkészült epizód mellett sok ötletünk nem valósult meg. Többet már képes-forgatókönyvi formában dobott vissza a stúdióvezető. (A legtöbb Gusztáv-film végleges képes-forgatókönyvét én rajzoltam, figuráit én terveztem.)
    ’65. A Balázs Béla Filmstúdió fölvesz a tagjai közé. A vezetősége azon helyben elutasítja két rövidfilmtervem képes-forgatókönyvét. Az egyiknek A kalap volt a címe. Különféle fejfedőkkel politizált, koronával, vaskalappal, (a Rákosi-féle) bőrfejjel. A másikból csak arra emlékszem, hogy egy kuktafazékfejű emberről szólt, s a gőzről a fejében.
    ’66. Elutasítják Ideálok, A kisautó, Minden zsáknak a maga foltját című rövidfilmötleteimet.
    ’67. Nem kell Most mi csináljak? című rövidfilm-tervem. Nepp 5 perc gyilkosság című filmjének a mintájára tervezünk egy filmstílus-paródia sorozatot. Két szinopszist és egy képes-forgatókönyvet (5 perc szex) adok be, nem kell egyik sem. Gyerekeknek szóló sorozattervet adok be az ábécére, mintaforgatókönyvvel a C betűre, saját cicás verseimmel, figuratervekkel. Ez sem kell.
    ’68. Elutasítják Az anyag története című ismeretterjesztő rajzfilmsorozatom forgatókönyvét. Visszadobják Dargay Vili és Bütyök című katonasorozatához írt ötötletemet.
    ’69. Elutasítják az egész estés, Gusztáv bárkája című (Nepp-pel közös) filmtervünket. A képes-forgatókönyvön több hónapon át dolgozom – ingyen.
    ’70. Egy szimbolikus, társadalmi mondanivalójú rövidfilmsorozathoz öt szinopszist és egy képes-forgatókönyvet írok és rajzolok (Kontaktus 1–5.). Nem kellenek. Rövidfilm-szinopszisaimat (Ember a vízben! Nemek háborúja) utasítják el.
    ’73. Politikai okból elutasítják A kolosszus című filmtervemet.
    ’74. Indul a második Gusztáv-sorozat (52×5 perc). A vezetőrendezője vagyok, de a megrendelt szinopszisaimból a stúdióvezető egyet sem fogad el. Néhány cím közülük: Majd Gusztáv! Gusztáv takarékos, Gusztáv az árral (úszik), Gusztáv szűken, Gusztáv csuklik, Gusztáv univerzális, Gusztáv rendel.
    ’76. Elutasítják a Sic itur ad astra című négyrészes rövidfilmtervemet és A tetejetlen fa című egész estés filmtervemet.
    ’77. Nem fogadják el Az égig érő fa, Tündérszép Majlona, A királykisasszony megszabadítása című változatokat sem (helyettük készül el a Fehérlófia). Elutasítják Erysichton című rövidfilmem képes-forgatókönyvét.
    ’84. Az MTV fölkérésére megírom és megrajzolom egy Biblia-sorozat mintaforgatókönyvét. A megrendelő klerikálisnak találja, nem kér belőle. Szerzek egy külföldi támogatót. Megírom a Biblia-filmsorozat tizenhárom forgatókönyvét (25-25 percesek), elkészül hét epizód képes-forgatókönyve, ezernél is több figuraterve. A megrendelő lelép menet közben. Az előzetes és egy epizód (Teremtés) valósul meg.
    ’85-ben öt elutasított rövidfilmtervvel dicsekedhetem (Elysium, Emberkert, Profán kálvária, Évszakok, A Brown-féle mozgás). Az Évszakokhoz képes-forgatókönyvet is készítettem.
    ’86. Elutasítják Teremtés című egész estés mozaikfilmtervemet.
    ’89 előtt. Szinopszist írok Rejtő A három testőr Afrikában című könyvéből, a figuratervekkel együtt elutasítják. Nepp József Orfeusz az alvilágban című filmtervéhez készítek figuraterveket. A filmből nem lesz semmi. Figuraterveket rajzolok Ternovszky Béla Piszkos Fred, a kapitány című egész estés filmtervéhez. Ez sem valósul meg.
    ’89–90. Dömölky János a televízió művészeti igazgatójaként műsorterveket kér tőlem, ezek közül több mint egy tucat nem valósul meg. Egyik utóda, Görgey Gábor, megismétli a fölkérést, de minden műsortervemet visszadobja.
    ’93. Az MTV-nek forgatott 13 részes, Zodiákus című ismeretterjesztő sorozatomat ki szeretném egészíteni 52-re. Elkészülnek a szinopszisok. Nem kell a tévének.
    ’94. Mivel a Tragédia támogatása akadozik, benyújtom egy régi rövidfilmtervemet (Vízi zene – Feloldódás). Kapnék rá pénzt, de inkább a Tragédiát folytatom.
    ’95. Turányi Gábor, az Expó 96 magyar pavilonjának díjnyertes tervezője fölkér a pavilon szellemiségének, berendezésének, programjának megtervezésére. A munka elkészül, de az expót a kormány lemondja.
    ’96. Megpályázom a Duna Tv elnökségét. A pályázatom kell, én nem.
    ’97. Az MTV-vel két műsorra szerződöm. Az egyik nevezetes Györgyökről szól, a másik a farsangról és a böjtről a festészetben, Hiúságok hiúsága címmel. Egyik sem valósul meg. A Zsolnay Porcelángyárral szerződöm „6 db bögre színes dekortervére”. A felhasználó nem a megfelelő színvonalon kivitelezi a terveket, ezért a gyártásuk sem indul be. A Walt Disney Feature Animation meghív a Kingdom of the Sun egész estés filmjéhez a prológus kitalálására és megtervezésére, melyet Roger Allers, Az oroszlánkirály rendezője rendez. A rendezőt menet közben kirúgják, a film sztorija teljesen megváltozik. Gálánsan kifizetnek, de a munkámnak egy nyoma marad: nevem a vége-főcímen.
    ’05. A Buffalói Egyetem egy magyar diákján keresztül fölkér, hogy írjak angol nyelvű ismertetést Magyarországról a világ országait bemutató kiadványukba. A munkát elvégzem, de az egyetem packázik velem, ezért a szöveg (és a képanyag) végül kimarad a kötetből.
    ’07. Csonka Erzsébet, régi szerkesztőm fölkér A Szent Koronáról készítendő sorozat műsorvezetőjének. Három hónapi kutatás, gyűjtés, szinopszisok gyártása után közli, hogy nem egyezik az elképzelésünk, mással fog dolgozni. (A sorozat elkészült.)
    ’08. Szent Mártonról készült tévéfilmem forgatókönyvére nem kapok pénzt.
    ’09. ’79-es Imágó (Arcmás) című rövidfilmtervem megvalósítása most vált lehetővé technikailag (számítógéppel). A képes-forgatókönyvet az MMK animációs szakkuratóriuma pénzhiányra hivatkozva elutasítja.
    ’10. Még a Tragédia végére sem tettem pontot…



A lap tetejére