NAPÚT 2009/1., 51. oldal


Tartalom

Borbély András
Mélik gróf holdjai

Lackfi János
Jó feneket csinál


Századik számunk után gyors leltárt készítettünk. Arra jutottunk, hogy szinte hatezer alkotó szerepelt lapjainkon a mögöttünk álló tíz év során. Különböző nemzedékek képviselőit – szerzőinket – kértük föl, hogy e hívószóra: ezerkétszáz – írjanak, szerezzenek. Nem tudták, mire föl. Mit rejt ez a szám. Nos, ötször ezerkétszáz = hatezer. Hogy hatan a kötélnek állók? Egy meg egy a válasz: a) elszámoltuk magunkat, b) két évvel előre már…



Ircsik Vilmos


Gyerekjáték



    Az egész gyerekjátéknak látszott. Könnyedén kitöltötte az utalványt, ahogy kell. Az egyik rubrikát számmal, a másikat betűvel:
    „EZERKÉTSZÁZ forint.”
    A befizető nevével, címével, a számlatulajdonos nevével és számlaszámával nem kellett külön bíbelődnie. Nemcsak az, de még az összeg rendeltetése is pontosan rá volt nyomtatva a megfelelő helyre:
    „Építményadó-beszedési számla.”
    Majd beállt a hosszan kígyózó sorba.
    – Nem jó! – mondta a pénztárosnő, mikor végre az ablakhoz ért. – Egyezret kell írni. Az ezer elé bárki beírhatja, hogy kétezer, háromezer vagy tízezer. Aztán majd én tarthatom érte a hátamat.
    Szerencsére volt nála még egy utalvány. Kitöltötte, ahogy kell, az egyik rubrikát számmal, a másikat betűvel, és ahogy mondták:
    „EGYEZERKÉTSZÁZ forint.”
    Majd megint beállt a hosszan kígyózó sorba.
    – Nem jó! – mondta a pénztárosnő, mikor végre az ablakhoz ért. – Egyezerkettőszázat kell írni. A kétszázat bárki kijavíthatja hétszázra. Aztán majd én tarthatom érte a hátamat.
    Szerencsére volt nála még egy utalvány. Kitöltötte, ahogy kell, az egyik rubrikát számmal, a másikat betűvel, és ahogy mondták:
    „EGYEZERKETTŐSZÁZ forint.”
    Majd megint beállt a hosszan kígyózó sorba.
    – Nem jó! – mondta a pénztárosnő, mikor végre az ablakhoz ért. – Az egyezer és a kettőszáz közé kötőjel kell.
    – De hát a helyesírási szabályzat szerint…
    – Nekünk erre az egyértelműség és áttekinthetőség miatt külön belső helyesírási szabályaink vannak.
    – De nincs nálam több utalvány – motyogta megsemmisülten, és indult vissza a sor végére. Ott talán majd eszébe jut valami. Már félúton járt, amikor a pénztárosnő utána szólt:
    – Feladhatja közönséges postai pénzesutalványon is! Persze nem díjmentesen.
    A sorban állók gyűlölködő pillantásaitól kísérve visszasompolygott, és az ablak előtti pultról elvett egy közönséges postai pénzesutalványt.
    „Ne add fel!” – mondta közben magának.
    Remegő kézzel kezdte kitölteni a rubrikákat, ahogy kell, az egyiket számmal, a másikat betűvel, és ahogy mondták:
    „EGYEZER-KETTŐSZÁZ forint.”
    A befizető nevéhez érve megremegett. Aztán határozottan beírta a nevét és a lakcímét. A számlatulajdonos számlaszámának és nevének üres rubrikája ijesztően és vészjóslóan meredt rá. A három elrontott utalványt szerencsére nem dobta el, hanem a zsebébe gyűrte őket. Elővette az egyiket. A számlaszám huszonnégy számból és két kötőjelből állt.
    „Inkább add fel!” – mondta magának.
    De aztán mégis összeszedte magát, találomra elővette a feladáshoz szükséges pénzt, és a kitöltött utalvánnyal beállt egy másik sorba. Hátha az vezet az ő ablakához.

A lap tetejére