NAPÚT 2009/7., 114–115. oldal


Tartalom

Kiss Károly
Leckék Óbudán

Szávai Géza
Az Óbudai Regényipari Egylet Kalendáriuma

Tóth Péter


Óbudai Társaskör



    A „Koronához és az Oroszlánhoz” címzett fogadó és kávéház 1816 és 1818 között épült klasszicista stílusban. Az épület az 1990-es felújítás óta ad otthont az Óbudai Társaskörnek, melynek tevékenységét kezdettől fogva a kultúra befogadása, támogatása és közvetítése jellemezte. A 2008/09-es évadtól új vezetéssel, de a régi megszokott ügyszeretettel dolgozó Társaskör a kulturális és művészeti élet jelentős szereplője. Hangversenyei, művészeti szalonjai, zenés-irodalmi estjei, színházi előadásai, pódiumműsorai, könnyűzenei koncertjei, a társas életet erősítő klubjai és kortárs képzőművészeti kiállításai nemcsak az óbudaiak körében, hanem fővárosszerte is kedveltek.
    A ház ad otthont a Liszt Ferenc Kamarazenekarnak, a Budapesti Vonósoknak, az Auer Vonósnégyesnek és a Budapest Ragtime Bandnek. Ezek az együttesek állandó fellépői a Társaskör rendezvényeinek, legyenek azok a Kiskorona utcában, a Kiscelli romtemplomban, a Péter és Pál-főplébánia-templomban vagy a Református Egyházközség templomában.
    A Társaskör tevékenysége rendkívül szerteágazó, de minden pillanatban a minőség megőrzésére és bemutatására való törekvés jellemzi, legyen szó kamarazenei vagy irodalmi estekről, operáról vagy tangóról. Mert a Társaskörben békésen megfér egymás mellett Haydn és az argentin tangó, Mendelssohn és a francia sanzon, Chopin és a big band muzsika.
    A hagyományos hangversenyek mellett, nagy gondot fordít a fiatalok támogatására – idén Debrecen, Szeged, Győr és Pécs Zeneművészeti Főiskoláinak hallgatói mutatkozhatnak be –, valamint a kortárs zene népszerűsítésére; legyen az szerzői est, a nagy szakmai rangot kivívott Ifjúsági Kortárszenei Estek, vagy az új, Kortárs? Zene! című, tematikus modern zenei sorozat, ahol kiváló előadók, maguk a szerzők és a mindenkori közönség beszélgethet egy-egy érdekes, de nem szakmabeli személy irányításával az elhangzott művekre reflektálva.
    Ugyancsak a közönség és az előadók közötti kapcsolatot erősítik a nyilvános próbák, ahol a házhoz tartozó, ott próbáló együttesek nyitják ki a próbatermek ajtaját a nagyszámú érdeklődő előtt.
    A hangszeres zene mellett a dal- és operairodalom is jelentős súllyal képviselteti magát a Társaskör estjein. A nagy sikerrel futó Operamesékben Baranyi Ferenc úgy csoportosítja egy-egy téma köré az operairodalmat, hogy az érdekfeszítő összekötő szöveg mellett még tíz-tizenkét ária is helyet kaphasson.
    Egy opera előélete a bemutatóig alcímet viseli Fehér András rendező kulisszatitkokat feltáró sorozata, a Miből lesz a cserebogár?. A próbafolyamat során kiváló főiskolás vagy friss diplomás énekesek előadásában jelenetről jelenetre ismerkedhetünk meg a kiválasztott operával. A cserebogarak életképességét mi sem bizonyítja jobban, mint a hangversenytermi előadás telt házat vonzó nyári repríze a Társaskör kertjében.
    De a Társaskörben talált állandó helyszínre a Magyar Rádióban majd’ harminc évig futó műsor, az egykori Ki nyer ma? utódjaként létrejött Játékos Muzsika 7×10 percben is. A rendkívül népszerű vetélkedő Czigány György vezetésével havonta várja a játszani és művelődni szeretőket.
    A zene és a költészet szoros kapcsolatban létezik egymás mellett, egymást erősítve a Társaskör számos rendhagyó estjén. Az elmúlt évadban a Nyugat folyóiratra, Radnótira, Dsidára emlékező műsorokban rangos színészek mellett kiváló zenészek gondoskodtak a kulturális szellemidézésről.
    S ha Óbuda és irodalom: akkor Krúdy. Nem is lehet ez másként egy olyan házban, melynek a helyén egykor álló kávéházban szívesen fejezte be éjszakai vándorlásait a magyar Szindbád. A Krúdy-hagyomány ápolása az évfordulókon, megemlékezéseken, emlékesteken túl olyan nagy sikerű színházi előadásokban is megmutatkozott, mint a hat éven át telt házat vonzó nyári színházi produkció, a Krúdy írásaiból Fráter Zoltán által összeállított Szindbád kertje.
    
És ezzel már ki is léptünk a szabadba. A kövek közül egy darabka természetbe. A Társaskör apró udvara, zöld pázsitja, hatalmas gesztenyefái ideális helyszínt biztosítanak a nyári rendezvényeknek. Színház, sanzonest, klasszikus muzsika, opera, szalonzene és ragtime muzsika váltja egymást az óbudai estében.





    Óbudai Társaskör, 1037 Budapest, Kiskorona utca 7.,
    www.obudaitarsaskor.hu, Tel.: 250 0288

A lap tetejére